Місце: Парки
Парк Перемоги (Міський сад) існує вже більше 200 років. Розташований він уздовж річки Сугоклея та водосховища у Кропивницькому. Чудове місце для відпочинку в будь-яку пору року. На початку XIX століття сад носив назву Потьомкінського на згадку про перебування в цих місцях князя Потьомкіна Таврійського. У 1820-х роках тут бував Олександр Сергійович Пушкін. У парку зростають такі види дерев як: каштан, сосна звичайна, дуб звичайний, клен польовий, клен татарський, тополя чорна, шипшина лікарська, ялівець козацький, а навесні у тихих куточках парку квітує тюльпан дібровний, який занесений до Червоної книги України.
В 2019 році Парк Перемоги реконструювали і він став одним з улюблених місць відпочинку для мешканців Кропивницького.
Цей зелений острівець розташований в центрі нашого міста, що робить його унікальним місцем відпочинку. Раніше він називався парк імені О. Пушкіна. Його було облаштовано на лівому березі Інгулу на початку ХХ століття. Ця зелена оаза ніби створена для відпочинку у колі родини та друзів. Місцевість наприкінці ХІХ століття входила до так званого дачного масиву заможних містян. Тому тут збереглися ще залишки старовинних дерев – дубів, липи, бузку, жасмину.
Дендропарк – це парк, площа якого займає 45 га. Він був створений штучно у 1958 році серед голого степу на землях колгоспу «Україна». Тоді тут колосилися лани. Завдяки ентузіастам були сформовані групи зі студентів, школярів, викладачів шкіл, педагогів станції, юннатів. Тоді було висаджено більше п’ятдесяти видів дерев та кущів. Сьогодні на 12 га дендропарку розміщено розважальні заклади, кафе, ресторани, 40 атракціонів, споруджено штучне озеро та новий фонтан. У 2015 році дендропарк став найкращим парком України для сімейного відпочинку. Особливою гордістю парку є алея хвойних, а також магнолії, мімоза, канадський клен, бузок. А головне те, що в цьому парку висаджені рідкісні квіти – мускарі (маленький гіацинт), троянди, півонії, та 3 мільйони тюльпанів.
Сьогодні його називають «маленька Голландія», адже саме з цієї країни почалася подорож цих квітів до нашого міста. Також у Дендропарку працює живий куточок, де можна побачити фазанів, павичів та інших представників фауни. Кожного року в дендропарку висаджується новий рулонний газон та 40 видів голландських сортів тюльпанів.
У центрі міста розташований найстаріший парк, створений в середині ХІХ століття. Спочатку він входив до комплексу палаців кавалерійського училища і використовувався як плац для тренувань та оглядів кавалерії. Пізніше на цьому місці було розбито сквер і висаджено невеличкі декоративні чагарники, а також побудовано велотрек. Через декілька років були насаджені молоді дерева – деякі з них збереглися до сьогодні, і їхній вік – більше ста років.
Сьогодні цей парк став улюбленим місцем відпочинку кропивничан. Він дав початок Дворцовому бульвару, який колись починався від Палацу та Театральної площі. У ХІХ ст. в парку працював так званий Зелений, або літній театр. Сьогодні ця традиція відновлена. На сцені літнього театру відбуваються концерти міських музичних колективів.
Кіровоградський обласний краєзнавчий музей є спадкоємцем найстарішого музейного закладу міста, створеного у 1883 році викладачем Єлисаветградського земського реального училища Володимиром Ястребовим (1855-1899).
У 1929 році округовому історико-археологічному музею було виділено приміщення на вулиці Леніна, 40, де він знаходиться і нині. У 1939 році музею надано статус обласного краєзнавчого.
Згідно постанови Кіровоградського бюро обкому партії від 01.05.1946 року “До Великої Вітчизняної війни фонди краєзнавчого музею мали у своєму розпорядженні велику кількість предметів історії, археології, етнографії, нумізматики, флори і фауни, рукописи Саксаганського, Кропивницького, картини російських, голландських, французьких, українських художників, бібліотеку з великою кількістю книг ХV-ХVІІІ ст. У період окупації експозицію було розібрано і експонати звалено у підвал музею. Картини, вишивки, килими, книги, порцеляну, цінні вази окупанти вивезли до Німеччини. Музейну документацію знищили. Загалом музей втратив більше 10 000 експонатів.”
У вересні 1946 року музей було відкрито для відвідувачів. Експозиція мала два відділи – природи і історії краю.
Музейні колекції налічують понад 60 тисяч предметів основного та більше 27 тисяч науково-допоміжного фонду, це – цікаві зібрання, що характеризують історичний розвиток та культуру краю з найдавніших часів до наших днів, природу. Саме в цьому музеї зберігаються деякі предмети з відомої на увесь світ колекції О. Ільїна.
3D екскурсія по музею: